Běh pro miminka do dlaně

Běh pro miminka do dlaně
24. dubna 2024
Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Virtuální běh se letos koná už počtvrté. Pardubické perinatologické centrum se zapojuje vlastním videem. „Získané finanční prostředky vždycky použijeme na to, abychom miminkům i jejich rodičům pomohli zlepšit nelehký start do života,“ říká Kristýna Hasenöhrlová, vedoucí lékařka intermediární péče o novorozence v Pardubické nemocnici, které s neziskovou organizací Nedoklubko dlouhodobě spolupracuje. „V minulosti jsme z výtěžku pořídili opravdu mnoho věcí. Namátkou zmiňme třeba polohovací pomůcky pro zajištění většího komfortu předčasně narozených dětí, tzv. nedovaky, díky kterým mají rodiče nedonošených dětí větší pocit jistoty a miminka více pohodlí při tolik potřebném klokánkování nebo třeba lampičky ke každému inkubátoru, abychom děti při péči v nočních hodinách co nejméně rušily v jejich spánku,“ vypočítává lékařka. Část finančních prostředků pak oddělení věnovalo na nákup lednice a drobného nábytku do pokoje pro maminky hospitalizované společně s jejich nedonošenými dětmi. Ten v Pardubicích vznikl v rámci projektu Úzké spolupráce s rodiči.

Projekt Úzké spolupráce s rodiči

Přístup v péči o nedonošené děti, a především komunikace s jejich rodiči se v Pardubické nemocnici změnil od základů. Zdejší zdravotníci prošli jako první v Česku finským projektem Úzké spolupráce s rodiči. „Rodiče bereme jako partnery v péči o jejich miminko. Jsou u nás hlavními pečovateli o svoje děti a my jako personál je podporujeme, pomáháme s péčí a zajišťujeme odbornou ošetřovatelskou a lékařskou péči. Díky společnému sledování potřeb miminka se nám daří nastavit co nejindividuálnější péči o miminko a celou jeho rodinu,“ vysvětluje Jana Horáková, mentorka projektu Úzké spolupráce s rodiči předčasně narozených dětí, a dodává, že stejně jako ve vyspělých severských zemích, jako jsou Finsko či Švédsko, i pardubičtí zdravotníci věří, že je tato cesta správná a snaží se péči i nadále zlepšovat.

Důkazem, že se jim to daří, je nejen velmi pozitivní zpětná vazba od rodičů v anonymních dotaznících, které rodiče při propuštění vyplňují, ale především pak osobní návštěvy a poděkování při následných kontrolách.

Chcete podpořit Perinatologické centrum Pardubické nemocnice?

Podrobné informace najdete na webových stránkách neziskové organizace Nedoklubko. Odkaz na registrační formulář pak naleznete přímo ZDE. Ze seznamu nemocnic pak vyberte Nemocnice Pardubice

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.