Dar odstartoval další vlnu pomoci. Dětská ambulance Svitavské nemocnice má nyní přívětivější tvář

Dar odstartoval další vlnu pomoci. Dětská ambulance Svitavské nemocnice má nyní přívětivější tvář
8. listopadu 2021
Na začátku byl dar, který odkázal dárce dětskému oddělení Svitavské nemocnice ve své závěti. Tyto odkázané prostředky pak odstartovaly další vlnu pomoci, díky níž má zdejší dětská příjmová ambulance přívětivější a veselejší tvář.

Příjmová ambulance na dětském oddělení prošla celkovou rekonstrukcí, jejíž součástí je i na míru vytvořená, umělecká výzdoba stěn s dětskými motivy. „Děti se ve zrekonstruovaných prostorách ambulance cítí mnohem lépe. Najednou tolik nevnímají, že jsou v nemocnici. Zaujme je nové, barevné prostředí, a zatímco zkoumají obrázky, můžeme se bavit s jejich rodiči,“ říká zástupce primářky dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice Ján Bodo.

V nových prostorách se všichni cítí lépe

Podle jeho slov se v nových prostorách cítí lépe nejen malí pacienti, ale i jejich rodiče. „Často sem přijdou ve stresu z toho, že je jejich dítě nemocné. Pak ale přijdou do hezkého, barevného prostoru, který i je pomůže zklidnit a částečně utlumí prvotní napětí. To má pochopitelně pozitivní vliv také na dítě. Když vidí, že se maminka nebo tatínek cítí lépe, je hned uvolněnější, krásně spolupracuje a udělá i věci, které by třeba neudělalo ani doma ve svém přirozeném prostředí. Když slyšíme chválu na to, jak to tady hezky prokouklo, tak z toho máme velkou radost,“ říká zástupce primářky a dodává, že přívětivější prostředí má pozitivní vliv i na zdravotnický personál: „Samozřejmě, že rovněž nám se tu lépe pracuje.“

Vlna nezištné pomoci

Za celkovou rekonstrukcí ambulance stojí hned několik „dobrých duší“. Na začátku byl totiž sponzorský dar, který ve své závěti dárce odkázal dětskému oddělení. K tomuto daru se pak připojila rodina Brýdlových z Litomyšle, prostřednictvím které oddělení obdrželo zdarma od designéra Ondřeje Rašky návrh interiéru ambulance na míru. Designér pak doporučil litomyšlského ilustrátora Libora Drobného, který rovněž bez nároku na honorář navrhl a nakreslil výzdobu ambulance. Poslední dílek do krásné skládačky pak dodal emeritní primář dětského oddělení Svitavské nemocnice Jan Malý, který se rozhodl do nové ambulance pořídit nové židle. „Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám pomohli s rekonstrukcí a designem naší ambulance. Šlo o perfektní spolupráci všech zúčastněných, jejichž společným cílem bylo vylepšení prostředí pro dětské pacienty,“ uzavírá Ján Bodo.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.