Miminka jsou u nás jako ve vatičce, novorozenecké oddělení pro ně má nový inkubátor

Miminka jsou u nás jako ve vatičce, novorozenecké oddělení pro ně má nový inkubátor
19. ledna 2017
Dětem narozeným ve Svitavské nemocnici nově slouží moderní inkubátor na novorozeneckém oddělení od nadace Kapka naděje.

Nový inkubátor pro miminka dostali na konci loňského roku na novorozeneckém oddělení Svitavské nemocnice od nadace Kapka naděje. "Jedná se o moderní inkubátor pro udržení optimálního prostředí pro miminko. Umožňuje zabezpečit plné sledování novorozence, který vyžaduje speciální poporodní péči," uvedl dětský lékař MUDr. Ján Bodo, Ph.D., který je zástupcem primářky dětského a novorozeneckého oddělení nemocnice. Bonusem je, že přístroj umožňuje starat se o miminko s minimální mírou rušivých vlivů.

"Novorozenci můžeme v případě potřeby podávat kyslík, infuze či zhotovit rentgenový snímek i bez toho, abychom s ním manipulovali. Na přehledném displeji vidíme a sledujeme všechny potřebné ukazovatele - nastavení vlhkosti, teploty prostředí i dítěte, jeho tlak, nasycení krve kyslíkem a křivku EKG," vysvětlil lékař.

Přesné dávkování kyslíku

Uvedl, že největší výhodou nového inkubátoru je, že umožňuje zajistit přesnou hodnotu koncentrace kyslíku v prostředí inkubátoru. "Nyní můžeme vytvořit pro dítě kyslíkové prostředí, jaké mu v dané chvíli zabezpečí ten nejlepší komfort. Což je velký rozdíl proti starším inkubátorům. V nich jsme podávali kyslík do kyslíkového stanu nebo volně do inkubátoru. Mohli jsme sice sledovat, kolik litrů kyslíku do inkubátoru teče, ale ne skutečnou koncentraci kyslíku ve vzduchu, který novorozenec vdechuje. V novém přístroji můžeme kyslík udržovat v prostředí v přesné koncentraci. Tím se posunujeme do 21. století," objasnil dětský lékař. Dodal, že ve všech porodnicích by to už měl být standard.

Nový inkubátor stál čtvrt milionu korun. Lékaři i sestry na novorozeneckém oddělení děkují organizaci Kapka naděje za jeho nákup. V současné době zde mají celkem dva inkubátory, z nichž je tedy jeden nový a přáním dětského lékaře Jána Boda je vyměnit brzy i ten starší. Kdyby mohl "napsat Ježíškovi", tak by si přál ještě novou LED fotolampu a pulsní oxymetr Massimo Radical 7.

Kterým miminkům inkubátor slouží?

"Do inkubátoru dáváme děti, jejichž start do života nebyl ideální, a tak vyžadují speciální péči. Jsou to děti předčasně narozené, resuscitované, nebo děti, které čekají na překlad na specializované pracoviště. Těm inkubátor poskytne komfortní prostředí, než je předáme převozní jednotce z vyššího pracoviště,“ uvedl MUDr. Bodo a dodal: „Do inkubátoru umísťujeme také novorozence, kteří neudrží tělesnou teplotu, mají nízkou saturaci krve kyslíkem, zvýšenou dechovou námahu, nebo potřebují fototerapii kvůli novorozenecké žloutence."

Dítě narozené po porodu císařským řezem se do inkubátoru ukládat nemusí. „Ale porod císařským řezem není přirozený.  Část císařských řezů je takzvaně akutních, kdy je častěji narušena adaptace novorozence. Jestliže miminko po porodu ´císařem´ potřebuje sledování životních funkcí, pak jej uložíme do inkubátoru a monitorujeme," uvedl MUDr. Bodo.

Zdenka Hanyšová Celá