Modernizace psychiatrie ve Svitavách jde do finále

Modernizace psychiatrie ve Svitavách jde do finále
1. srpna 2014
Svitavy (31. 7. 2014) – Druhá nejvýznamnější investice Pardubického kraje do zdravotnictví úspěšně roste ve Svitavách. Jedná se o modernizaci a přístavbu místního psychiatrického oddělení, které by mělo sloužit potřebám celé východní části kraje. Na začátku roku opustilo oddělení historickou budovu bývalého kláštera Redemptoristů, aby se tam do modernizovaných prostor a také do nového pavilonu hned v sousedství mohlo ještě do konce roku vrátit. A zatím vše nasvědčuje tomu, že to bude dokonce ještě dříve. Celková cena této investice je 98,7 milionu korun.

„Po multioborovém pavilonu v Pardubicích je to další téměř stomilionová stavba spolufinancována z evropských fondů do zlepšování zdravotnické péče v kraji. Práce probíhají podle harmonogramu. Předpokládáme, že se podaří stavbu dokončit zřejmě ještě před termínem, který byl stanoven na 26. prosince 2014," informuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ve Svitavské nemocnici bude oproti dosavadnímu stavu s pětadvaceti místy mít nové psychiatrické oddělení otevřenou lůžkovou část pro 30 pacientů a uzavřené oddělení pro 25 lidí. K tomu budou k dispozici dvě psychiatrické a dvě psychologické ambulance. Přibude také zázemí pro skupinovou terapii, psychoterapii a zájmové dílny. Součástí projektu je i vybavení interiérů a také úpravy atria kláštera a venkovního prostoru kolem obou budov. „Je to významný posun nejen v počtu lůžek a v možnostech ambulantní léčby, ale hlavně v kvalitě. Oddělení bude odpovídat soudobým potřebám psychiatrické péče," dodal 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který je zodpovědný za zdravotnictví.

V těchto dnech už je hotová hrubá stavba nové budovy, včetně zděných nosných konstrukci, příček, výtahu, omítek a podlah. Do nového pavilonu nyní nastoupili odborníci na rozvody energií i medicinálních plynů, pracuje se na fasádě, dlažbách, obkladech či žaluziích.

V historické budově se částečně změnily dispozice místností, byly doplněny stropy a opravena podlaha půdy a bývalý klášter dostal nová okna. Také zde se pracuje na rozvodech sítí, ale také na odkopání objektu a izolaci proti vodě.

„Česká republika je v posledních desetiletích kritizována mezinárodními organizacemi za podceňování psychiatrické péče. My jsme v Pardubickém kraji chtěli této výzvě čelit. I proto jsme se rozhodli pro investici do tohoto oboru," dodal Roman Línek.