Celkem osm nových křesel – jedno na každý pokoj – má novorozenecké oddělení ve Svitavské nemocnici. Přestože by se možná na první pohled mohlo zdát, že nejde o nijak zásadní novinku, opak je pravdou. Personálu oddělení, a především novopečeným rodičům totiž křesla nabízejí nové možnosti. A přestože se jedná o křesla kojicí, motivem pro jejich pořízení bylo podle zástupce primářky oddělení Jána Bodo hlavně zapojení tatínků.
Společně strávený čas už jen komfortně
„Když se narodilo miminko, jehož maminka po porodu nemohla z nějakých důvodů absolvovat bonding, a její náruč tak nahradil tatínek, doposud zůstával na pokoji rodičky na obyčejné židli. Z hygienických důvodů totiž do postele rodičky nemohl. Trochu tu chybělo takové to pohodlné a útulné místo, kde by si mohl čas s miminkem naplno užít,“ vysvětluje prvotní myšlenku, proč křesla pořídit, Ján Bodo. „Nyní můžeme tatínkům nabídnout bonding v pohodlném křesle,“ doplňuje.
Speciální zdravotnická křesla, která oddělení získalo díky Nadačnímu fondu Kapka naděje, jsou oproti obyčejné židli pohodlnější, měkčí, ale zároveň pevnější a tím pádem i bezpečnější. Jejich výhodou je i antibakteriální povrch, ale hlavně možnost elektrického polohování. „Člověk s dítětem v náručí nebo žena po porodu nemůže někde složitě lovit páčky a tahat za ně. Na nových křeslech jen zmáčkne ovladač a napolohuje se podle své potřeby,“ říká lékař.
Vlídné a rodinné
Právě ženy si novinku pochvalují. „Od maminek, které se k nám třeba vrací po druhém porodu a při prvním křesla nezažily, máme pozitivní zpětnou vazbu,“ konstatuje Ján Bodo a dodává: „Při kojení je důležité, aby se žena cítila dobře, nebyla v křeči a aby spojení s dítětem bylo nenucené, miminko to totiž pozná.“
Kromě té funkční pak plní nový nábytek i roli estetickou. „Pro mě osobně je to nábytek, který v prostředí nemocnice tak trochu připomíná domov – jako když si chcete po náročném dni sednout na gauč a jen odpočívat. Odpovídá to i tomu, jak se snažíme k péči u nás přistupovat – vlídně a rodinně,“ uzavírá zástupce primářky.