Radiodiagnostické oddělení se zapojilo do screeningového programu pro záchyt osteoporózy

Radiodiagnostické oddělení se zapojilo do screeningového programu pro záchyt osteoporózy
Foto: Primářka radiodiagnostického oddělení Svitavské nemocnice Dagmar Zezulová
29. dubna 2023
Pracoviště radiodiagnostiky Svitavské nemocnice má vedle rentgenu, ultrazvuku či CT k dispozici také tzv. kostní denzitometr DXA, tedy přístroj pro záchyt osteoporózy. Řídnutí kostí je jedním z onemocnění, jehož výskyt v české populaci stále stoupá.

Klientům mají co nabídnout

Díky dlouholetým zkušenostem a potřebnému vybavení máme klientům co nabídnout, proto jsme se zapojili do screeningového programu pro záchyt osteoporózy. Vyšetření trvá pouze několik minut, je bezbolestné a pacienty nezatěžuje,“ podotýká primářka radiodiagnostiky Svitavské nemocnice Dagmar Zezulová.

K vyšetření je potřeba přinést žádanku, kterou vystaví praktický lékař či gynekolog, případně kterýkoliv jiný ambulantní specialista a předem se objednat na telefonním čísle 461 569 241,“ říká primářka a dodává, že ordinační doba je každý pracovní den od 8 do 15 hodin, ve čtvrtek pak až do 18 hodin.

Co je osteoporóza?

Osteoporóza, nebo také řídnutí kostí, je chronické onemocnění, které se týká především osob vyššího věku. Většímu riziku jsou pak vystaveny ženy od 55 let a muži od 65 let. Pacienti trpící tímto onemocněním mají zhoršenou kvalitu kostí, a tím i zvýšenou náchylnost k bolestem páteře, kloubů a zlomeninám.

Osteoporóza dokonce může vést až k imobilitě. Dlouho se projevuje bez příznaků, proto je důležité ji odhalit včas. „Proto je třeba, aby ohrožená skupina na nic nečekala a aktivně se zapojila do screeningového programu. Jinak hrozí, že se tento plíživý zloděj kostí může negativně projevit jak na zdraví, tak celkově na kvalitě života starší generace,“ uzavírá primářka.

Další aktuality