Valentýnské odběry krve přilákaly několik desítek prvodárců

Valentýnské odběry krve přilákaly několik desítek prvodárců
14. února 2015
Základna dárců krve v Pardubickém kraji je bohatší o několik desítek jmen. Stalo se tak díky náborovým akcím, které v předvečer dne svatého Valentýna proběhly na třech pracovištích Nemocnice Pardubického kraje. Darovat nejcennější životní tekutinu mohli lidé starší osmnácti let v rámci Valentýnských odběrů v Pardubické, Orlickoústecké a Svitavské nemocnici.

„Je velmi potěšitelné, že mezi novými dárci je mnoho mladých lidí, kteří jsou ochotni tímto způsobem pomoci druhým a dělat něco užitečného a smysluplného. I při letošních akcích se to znovu ukázalo. Pevně doufám, že se z nich stanou pravidelní dárci," pronesl první náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Valentýnské odběry krve odstartovaly již ve čtvrtek na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice. Čtvrtý ročník této akce měl dvoudenní podobu a odběrům přivedl dvacet nováčků. Celkově darovalo krev 120 lidí. „V běžný odběrový den k nám přijdou zhruba čtyři nebo pět prvodárců. Nyní byl jejich počet vyšší, což nás pochopitelně těší. Navíc je bezvadné, že se jednalo vesměs o mladé, u nichž je velká perspektiva do budoucna," pronesla vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová.

Mezi prvodárce se zařadila i místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská, která je tradiční patronkou této akce. „Kdybych to nezkusila, nebylo by to opravdové. Ráda dělám věci naplno. V minulých letech jsem krev darovat nemohla, tak jsem ráda, že nyní to vyšlo," řekla senátorka Horská a dodala: „Byla jsem překvapená, jak vše probíhá rychle. Bylo to moc příjemné. I díky bezvadnému prostředí a personálu transfuzního oddělení. Jsem moc ráda, že krev mohu darovat a že tak mohu být jedním ze zásobníků, který přijde na řadu, když bude potřeba."

Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice se páteční valentýnská akce nazvaná „Kdo miluje, daruje krev" konala již podeváté. Tentokrát při darovalo krev 44 lidí, z nichž jen malá část byli prvodárci. „Snížený počet prvodárců v letošním roce přičítáme nejenom pátku třináctého, ale i právě probíhající chřipkové epidemii a zákazu návštěv v nemocnici. Doufáme, že v příštím jubilejním ročníku se nám podaří přesvědčit více mladých lidí k darování krve v Orlickoústecké nemocnici," uvedl ředitel nemocnice a zároveň primář oddělení Jiří Řezníček.

V průběhu pátečního dopoledne bylo možné s jednodenním předstihem oslavit svátek svatého Valentýna tradičně i na hematologicko-transfuzním oddělení Svitavské nemocnice. Dorazilo sem celkem 62 dárců, mezi nimiž bylo 10 prvodárců. Symbolicky v duchu celé akce přišlo i 10 párů. Pro každý z nich byla připravena kytička pro ženu a malé šampaňské pro muže. „Valentýnské darování krve určitě hodnotím velice kladně, tato akce se vzhledem k počtu dárců povedla," řekla vrchní sestra hematologicko-transfuzního oddělení Marcela Hartmanová.

Další aktuality