Valentýnské odběry krve začaly v Pardubicích, v pátek se přidají další dvě nemocnice

Valentýnské odběry krve začaly v Pardubicích, v pátek se přidají další dvě nemocnice
13. února 2015
Již tradiční darování krve u příležitosti dne svatého Valentýna se dnes rozběhlo na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice. Akce, jejímž hlavním cílem je nábor nových dárců nejcennější životní tekutiny, bude pokračovat i v pátek 13. února 2015. Krev v předvečer svátku zamilovaných bude možné darovat nejen v Pardubicích, ale na dalších dvou pracovištích Nemocnice Pardubického kraje – v Orlickoústecké a Svitavské nemocnici.

„Při těchto akcích se ukazuje, že je mezi námi stále mnoho lidí ochotných dělat něco užitečného a smysluplného. Je potěšitelné vidět, že jde zejména o mladou generaci, která je tímto způsobem ochotna pomoci druhým. Velmi bych si přál, aby ve svém úsilí vytrvali," prohlásil první náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Nováčky na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice při dnešním úvodním dnu Valentýnských odběrů krve byli právě zástupci mladší generace. „Velmi nás to těší. Pokud se z nich stanou pravidelní dárci, což bychom si pochopitelně přáli, je u nich velká perspektiva do budoucna," pronesla Iveta Krebsová, vrchní sestra transfuzního oddělení Pardubické nemocnice.

Vzhledem k tomu, že náborová akce probíhá zároveň s běžnými odběry krve, na odběrových lůžcích se tak střídali prvodárci s pravidelnými klienty. Vedle zbrusu nových dárců tak byl třeba Vítězslav Sládek, který přišel na svůj jubilejní stý odběr krve a krevních složek. „Jeho přítomnost určitě může motivovat nové dárce. Vidí, že darování krve není jednorázovou záležitostí, ale stává součástí života mnoha lidí," řekla vrchní sestra Krebsová.

Valentýnské odběry krve na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice, nad nimiž již tradičně mají záštitu místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek, pokračují v pátek od 7.00 do 11.00. Zítra se zároveň přidají i další dvě pracoviště Nemocnice Pardubického kraje.

Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice pod záštitou senátora Petra Šilara bude probíhat od 7.00 do 10.00 hodin devátý ročník akce „Kdo miluje, daruje krev". A tradiční Valentýnské darování krve se bude konat na hematologicko-transfuzním oddělení Svitavské nemocnice, příjem dárců bude od 6.30 do 9.30 hodin. Již tradičně si účastníci těchto akcí neodnesou jen dobrý pocit z darování krve.

Děti ze Základní školy a Praktické školy Svítání opět pro prvodárce v Pardubické nemocnici připravily ručně vyráběné dárky jako památku na první odběr. Pro každého dárce bude na transfuzním oddělení připraveno sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus. A stejně jako v minulých třech letech budou na závěr Valentýnských odběrů krve ještě všichni prvodárci zařazeni do slosování. Jeden z nich se může těšit v duchu názvu této akce na romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

Prvodárci v Ústí nad Orlicí budou již tradičně obdarováni drobnými upomínkovými předměty z dílen Domova pod hradem Žampach. Na občerstvení se letos podílí Choceňská mlékárna, která dárcům krve nabídne své jogurty, a koláče doveze obchodní družstvo Konzum. Pokud na Valentýnské darování krve ve Svitavské nemocnici dorazí pár, dostane kytičku a malé šampaňské.

Prvodárci v rámci této páteční akce obdrží krásné tričko. A odměnu připravily i děti z partnerské školy, které pro dárce namalovaly srdíčka. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti, opakovaní dárci i legitimaci dárce krve. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma bezprostředně před odběrem. 24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, na kterou člověk není zvyklý. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin.

Mgr. Dušan Korel

Další aktuality