Zdravotníci ze svitavské porodnice se vzdělávali v aromaterapii

Zdravotníci ze svitavské porodnice se vzdělávali v aromaterapii
8. března 2023
K čemu může pomoci éterický olej z levandule, hřebíčku, rozmarýnu nebo šalvěje muškátové? Nejen to, ale i mnohé další informace se dozvěděli zdravotníci z porodnice Svitavské nemocnice, kteří se účastnili workshopu zaměřeného na využití aromaterapie v porodnictví.

Mezi oblíbené metody, které mohou usnadnit příchod miminka na svět, ulevit od bolesti nebo navodit příjemnou atmosféru patří bezesporu aromaterapie. Své o tom vědí i ve svitavské porodnici, kde aromaterapie mohou nastávající maminky využívat. Aby však zdravotníci posunuli své znalosti ještě o sousek dále, zúčastnili se lékaři i porodní asistentky odborného vzdělávacího workshopu na téma využití aromaterapie před porodem, během něj i po něm.

Blahodárné účinky

O možnosti využít éterické oleje již během těhotenství a při porodu mluvíme s nastávajícími maminkami již na našich předporodních kurzech,“ říká staniční sestra porodnice Svitavské nemocnice Šárka Prudilová. „Z našich zkušeností víme, že blahodárné účinky aromaterapie rodičky velmi vítají, máme samé pozitivní ohlasy, proto jsme se rádi tohoto zúčastnili kurzu,“ doplňuje. Éterické oleje mají na porodnici široké možnosti využití – lze je využít při masáži, přidat do koupele nebo do difuzéru. „Každá žena má ráda něco jiného. Snažíme se vytvořit takovou atmosféru, ve které se rodička bude cítit příjemně, dostatečně sebevědomě a plná síly při její cestě k narození miminka,“ doplňuje Šárka Prudilová.

Aromaterapie je velmi přínosnou komplementární metodou během porodu i v poporodní péči. Účinky éterických olejů, se kterými aromaterapie pracuje, jsou vědecky podloženy a ověřeny dlouholetou praxí v práci porodních asistentek v porodnicích v zahraničí. Poslední dobou se toto pole otevírá i u nás v České republice. Mám radost, že jsem mohla své znalosti a zkušenosti předat milému personálu porodnice ve Svitavách,“ dodává lektorka kurzu, profesionální aromaterapeutka Jana Urbanová.

Další aktuality

Prosincový provoz v Nemocnici Pardubického kraje – omezení zatím platí

30. listopadu 2023

Navzdory v médiích deklarované názorové shodě mezi premiérem a lékaři v Nemocnici Pardubického kraje zatím omezení v provozu trvají, a to do doby, než dojde k uzavření dohody na celostátní i regionální úrovni. Všem pacientům se za komplikace způsobené turbulentním vývojem situace omlouváme a prosíme je v následujících dnech o trpělivost a pochopení. Konkrétní informace budeme průběžně aktualizovat na webových stránkách jednotlivých nemocnic i prostřednictvím dalších oficiálních komunikačních kanálů.

O dopadech novely jednali zástupci kraje a nemocnice na Ministerstvu zdravotnictví

24. listopadu 2023

Zástupci Nemocnice Pardubického kraje a Pardubického kraje se na MZČR účastnili jednání ve věci novely zákoníku práce. Cílem setkání s řediteli legislativních odborů MZČR a MPSV bylo upozornit na problémy, s nimiž se v důsledku aktuální i připravované podoby zákoníku práce budou potýkat zejména malé nemocnice. Účastníci schůzky se domluvili na vzájemné spolupráci při pokračování legislativního procesu novelizace zákoníku práce.