Život v kufříku přináší dětem vzpomínky na začátek jejich životní cesty

Život v kufříku přináší dětem vzpomínky na začátek jejich životní cesty
23. dubna 2024
Ne každé děťátko opouští porodnici v náručí své maminky a ne každé děťátko má to štěstí se o své cestě dozvědět od své mámy. Proto jsme moc rádi, že se naše svitavská porodnice stala 64. porodnicí, která se mohla zapojit do projektu Život v kufříku.
Mami, povídej, jak jsem se narodila...

Život v kufříku je projektem nadace La Vida Loca, jehož zakladatelkou je Martina Wojtylová Opava. Myšlenkou tohoto projektu je, že každé dítě má právo znát svůj příběh. Aby odložená děťátka, která najdou svůj nový domov u pěstounů nebo adoptivních rodičů, neopouštěla porodnici pouze s propouštěcí zprávou, budou sestřičky i lékaři ukládat jejich první vzpomínky na začátek života. I tyto děti pak jednou zjistí, že byly pro někoho důležité.

Do kufříku, který děťátko dostane, mohou zdravotníci ukládat fotky, osobní vzkazy i případné dárečky. Součástí kufříku jsou také dárky od dobrovolníků z celé země, háčkované a pletené oblečky, lahvička, dudlík, fotoalbum a památník prvních důležitých událostí v životě miminka. Tento kufřík pak s dítětem pokračuje celý život a postupně se plní.

Slavnostní předání kufříků od koordinátorky projektu Pavly Pinkasové proběhlo ve Svitavské nemocnici 10. dubna 2024. Moc děkujeme za projevenou důvěru a doufáme, že odložených miminek bude co nejméně, ale o to více nám bude dělat radost takovým miminkům začátek života zaznamenat.

Jitka Navrátilová
novorozenecké oddělení Svitavské nemocnice

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.