Život v kufříku přináší dětem vzpomínky na začátek jejich životní cesty

23. dubna 2024
Ne každé děťátko opouští porodnici v náručí své maminky a ne každé děťátko má to štěstí se o své cestě dozvědět od své mámy. Proto jsme moc rádi, že se naše svitavská porodnice stala 64. porodnicí, která se mohla zapojit do projektu Život v kufříku.
Mami, povídej, jak jsem se narodila...

Život v kufříku je projektem nadace La Vida Loca, jehož zakladatelkou je Martina Wojtylová Opava. Myšlenkou tohoto projektu je, že každé dítě má právo znát svůj příběh. Aby odložená děťátka, která najdou svůj nový domov u pěstounů nebo adoptivních rodičů, neopouštěla porodnici pouze s propouštěcí zprávou, budou sestřičky i lékaři ukládat jejich první vzpomínky na začátek života. I tyto děti pak jednou zjistí, že byly pro někoho důležité.

Do kufříku, který děťátko dostane, mohou zdravotníci ukládat fotky, osobní vzkazy i případné dárečky. Součástí kufříku jsou také dárky od dobrovolníků z celé země, háčkované a pletené oblečky, lahvička, dudlík, fotoalbum a památník prvních důležitých událostí v životě miminka. Tento kufřík pak s dítětem pokračuje celý život a postupně se plní.

Slavnostní předání kufříků od koordinátorky projektu Pavly Pinkasové proběhlo ve Svitavské nemocnici 10. dubna 2024. Moc děkujeme za projevenou důvěru a doufáme, že odložených miminek bude co nejméně, ale o to více nám bude dělat radost takovým miminkům začátek života zaznamenat.

Jitka Navrátilová
novorozenecké oddělení Svitavské nemocnice