Historie Svitavské nemocnice

Počátky nové nemocnice

V roce 1851 vypracoval městský fyzik a lékař Dr. Franz Schneider návrh nemocnice. Jeho návrh byl přijat, a tak byla nemocnice umístěna do budovy u kostela sv. Floriána. Zde měla k dispozici dva pokoje s osmi lůžky, kuchyň, umrlčí komoru a místnost pro domovníka. Vzhledem k vzrůstajícímu počtu nemocných však začalo město zvažovat výstavbu nové nemocnice. Peněžitý dar na její stavbu nakonec poslal v roce 1883 rodák Valentin Oswald Ottendorfer s přáním vystavět nemocnici v moderním pavilonovém stylu. Se stavbou se započalo brzy a už v srpnu 1886 byla otevřena nová nemocniční budova s kapacitou 24 lůžek a třemi odděleními. Stejně tak byla otevřena budova hospodářská a márnice a z Ottendorferových darů byl vybudován i sirotčinec s chudobincem. O sirotky se staraly řádové sestry Vincence z Pauly, které do Svitav z Rakouska přivedl profesor teologie Thomas Christ. Na počátku 20. století přibyl samostatný blok infekčního oddělení a kapacita nemocnice se navýšila o dalších 75 lůžek. V roce 1913 pak byly dobudovány nové boční pavilony a sesterna. V meziválečném období vzrostl počet lůžek na 180.

Po 2. světové válce

Po roce 1945 byla většina řadových sester vykázána, spolu s nimi museli odejít i němečtí lékaři. Nemocnice se tak potýkala v prvních letech po válce s nedostatkem personálu. Zůstalo zde pouze 12 lékařů a 45 středních zdravotnických pracovníků. V květnu 1945 přijel do Svitav MUDr. Bohumil Votava, kterému nálety zničily ordinaci v Poličce, a stal se tak prvním českým lékařem ve svitavské nemocnici.

Po roce 1948 stoupl počet lůžek na 381 a ze dvou původních oddělení vzniklo devět. V roce 1950 byl k nemocnici připojen klášter u kostela sv. Josefa. V 50. letech už v nemocnici pracovalo 67 lékařů a přes 500 dalších pracovníků. Vznikla nová nástavba hlavního pavilonu o další poschodí, transfuzní stanice, zubní, pediatrické a gynekologicko-porodnické oddělení. V bývalém klášteře vzniklo z původního plicního oddělení psychiatrické.

Další rozvoj nemocnice

V 70. letech vyrostlo v areálu rehabilitační středisko a urologické oddělení, modernizací prošlo ušní, nosní, krční a stravovací pavilon. V 80. letech se přidalo satelitní dialyzační středisko a byla otevřena nová poliklinika. Po roce 1991 přešla nemocnice do péče Okresního úřadu Svitavy a došlo také k převzetí akutní zdravotní péče z nemocnic v Moravské Třebové a Poličce. Na začátku 21. století byla otevřena budova s operačními sály a jednotkami intenzivní péče. V roce 2003 se zřizovatelem nemocnice stal Pardubický kraj a v roce 2007 se Svitavská nemocnice transformovala na akciovou společnost. V roce 2015 se pak nemocnice ve Svitavách stala součástí akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje.