Informace pro pacienty

Informace pro pacienty

Odběr krve

K běžnému odběru krve nalačno se doporučuje:

  • 12hodinové lačnění,
  • je vhodné nepít alkoholické nápoje a nekouřit,
  • ráno je vhodné vypít šálek neslazeného čaje nebo vody,
  • podrobnější informace k odběru krve jsou součástí Laboratorní příručky.

Odběr moče

Ranní moč (jednorázová moč) na vyšetření močového sedimentu:

  • pokud lékař neurčí jinak, vyšetření se provádí z první ranní moče,
  • před odběrem vzorku proveďte očistu zevních genitálií vodou,
  • k vyšetření se používá střední proud moče, první část moče vymočte do záchodové mísy, střední část moče zachyťte do plastové zkumavky a zbývající část vymočte opět do mísy,
  • u žen by měl být odběr moče proveden mimo menstruaci.

Sbíraná moč za 24 hod 

Slouží na vyšetření, jehož cílem je posouzení vylučování některých látek moči za 24 hodin. Moč se sbírá do sběrné nádoby po dobu 24 hodin. Po ukončení je odměrným válcem změřen přesný objem moče, z něhož se odlije vzorek moče do umělohmotné zkumavky a tento vzorek je dodán do laboratoře.

Vyšetření přítomnosti krve ve stolici 

Jedná se o test na zjištění koncentrace lidského hemoglobinu ve stolici. Vyšetření slouží k záchytu skrytého krvácení do střeva při onemocněních jako např. kolorektální karcinom, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, střevní polypy atd. Odběr vzorku stolice je velmi jednoduchý a bezbolestný. Před odběrem není vyžadováno žádné dietní opatření, pouze by neměl test být prováděn při průjmu, menstruaci nebo krvácení hemeroidů.

Vyšetření glykemické křivky (OGTT – orální glukózový toleranční test)

Toto vyšetření slouží k diagnostice onemocnění diabetes mellitus (cukrovka).

Jak probíhá vyšetření OGTT: nejprve se provede odběr krve z loketní žíly nalačno, potom následuje podání zátěžové dávky cukru (75 g glukózy), kterou vypijete jako sladký ochucený nápoj během 5–10 minut v množství 350 ml, následující 2 hodiny budete dodržovat tělesný klid (setrváte vsedě, nebudete odcházet, nebudete jíst, pít a kouřit), za 2 hodiny po vypití nápoje následuje druhý odběr žilní krve, tím je vyšetření ukončeno. U těhotných žen je prováděn navíc odběr žilní krve za 1 hodinu po vypití nápoje – celkem tedy tři odběry.