Popis gynekologických operací

Popis základních gynekologických operací

Malé výkony

Izolovaná abraze (taky nazývaná “separovaná abraze” nebo “frakcionovaná kyretáž”)
Tento výkon je diagnostickou i léčebnou operací. Nejčastěji k němu přistupujeme v případě gynekologického krvácení nejasného původu. V krátkodobé celkové anestezii a po rozšíření děložného hrdla se nejdříve provede kyretáž sliznice hrdla děložního a poté kyretáž sliznice děložního těla. Materiál z obou částí dělohy se odděleně histologicky vyšetří (proto jde o “izolovanou” abrazi) a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů ode dne výkonu. Bližší informace naleznete na GYN.cz.
Tento výkon je prováděn nejčastěji ambulantně, a pokud proběhne bez komplikací, může pacientka odejít z nemocnice téhož dne kolem 14. hodiny. Při odchodu z nemocnice je nutný doprovod.

Hysteroskopické vyšetření dělohy s připojenou izolovanou abrazí
Tento výkon je diagnostickou i léčebnou operací. Nejčastěji k němu přistupujeme v případě gynekologického krvácení nejasného původu. V krátkodobé celkové anestezii a po rozšíření děložného hrdla se nejdříve zavede do dutiny děložní tenká optika, pomocí které se prohlédne celá děložní dutina a kanál děložního hrdla. Pak se připojuje izolovaná abraze nebo cílený odběr materiálu pod zrakovou kontrolou.
Bližší informace naleznete na GYN.cz.

Instrumentální revize dutiny děložní
Tento výkon je diagnostickou i léčebnou operací. Přistupujeme k němu po všech samovolně proběhlých potratech, méně často také po porodu, nebo v jiných situacích, kdy se domníváme, že se v děloze můžou nacházet zbytky po těhotenství. V krátkodobé celkové anestezii při dostatečném rozšíření děložného hrdla se provede vyprázdnění děložní dutiny sukční a/nebo kovovou kyretou. Materiál se odesílá k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů ode dne výkonu.
Pokud je tento výkon prováděn ambulantně a bez komplikací, může pacientka odejít z nemocnice téhož dne kolem 14. hodiny. Při odchodu z nemocnice je nutný doprovod.

Interrupce (umělé přerušení těhotenství)
Jde o přerušení dalšího vývoje těhotenství ze zdravotních důvodů nebo na přání pacientky lékařem přísně při dodržení zákonů ČR.
Interrupci je možno vykonat ze zdravotních důvodů nebo na přání pacientky do 12. týdne těhotenství (počítáno od 1. dne poslední menstruace, pokud jsou o stáří těhotenství pochybnosti, stanoví se ultrazvukem), výjimečně v případě velmi závažných zdravotních důvodů až do 24. týdne (po 12. týdnu nikdy jenom na přání pacientky).
Technika interrupce závisí na stáří těhotenství. Bližší informace poskytne praktický gynekolog nebo je naleznete na GYN.cz.

Apelujeme na všechny pacientky, aby:

  • předcházely nechtěnému těhotenství účinnou antikoncepcí, bližší informace naleznete zde,
  • se při rozhodování o interrupci nejdříve obeznámily s etickou problematikou,
  • k výkonu se odhodlaly až po důsledném zvážení všech individuálních pro a proti.

Získaný materiál se odesílá k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů ode dne výkonu. Pokud je tento výkon prováděn ambulantně a bez komplikací, může pacientka odejít z nemocnice téhož dne kolem 14. hodiny. Při odchodu z nemocnice je nutný doprovod.

Snesení kondylomat nebo jiné malé výkony na zevních rodidlech ženy.
Condylomata accuminata (špičatá kondylomata, fíčky) jsou nehezké kožní výrůstky na ženských rodidlech. Pokud jsou ponechány na místě, můžou růst do velikosti nebo se rozšiřovat na dosud nepostižené místa. Pohlavní přenos na partnera je také pravděpodobný. Kondylomata lze snést z kůže chirurgicky. Výkon je bolestivý, a proto ho obyčejně provádíme v celkové anestezii.
Získaný materiál se odesílá k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů ode dne výkonu. Pokud je tento výkon prováděn ambulantně a bez komplikací, může pacientka odejít z nemocnice téhož dne kolem 14. hodiny. Při odchodu z nemocnice je nutný doprovod

Střední operace

Konizace děložního čípku
Tento výkon je diagnostickou i léčebnou operací. Přistupujeme k ní při poškození epitelu děložního čípku. Operace se provádí z vaginálního přístupu, jedná se o vytnutí kuželovitého bloku tkáně z čípku děložního, který se pak vyšetří histologicky. Jde o technicky nepříliš náročný výkon, který však může být komplikován pooperačním krvácením na základě anatomických podmínek čípku děložního. Získaný materiál se odesílá k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů ode dne výkonu.

Diagnostická laparoskopie
Bližší informace o technice laparoskopie naleznete na GYN.cz nebo na stránkách FN Královské Vinohrady. Při diagnostické laparoskopii jde o prohlédnutí břišní dutiny laparoskopickou cestou. Pokud jsou tady nalezeny známky onemocnění odstranitelné operačně, většinou následuje dle operačního nálezu operační výkon, například spálení ložisek endometriózy anebo rozrušení srůstů.
Pokud byla důvodem k diagnostické laparoskopii neplodnost a jsou pochybnosti o průchodnosti vejcovodů, připojujeme k diagnostické laparoskopii tzv. chromopertubaci, tj. nástřik děložní dutiny barvivem a pozorování jeho průniku vejcovody až do dutiny břišní.

Laparoskopická sterilizace
Bližší informace o technice laparoskopické sterilizace naleznete na GYN.cz. O zde uvedeného postupu se provedení laparoskopické sterilizace liší v tom, že na našem pracovišti provádíme jenom jeden pomocný vpich, obyčejně ve střední čáře těsně pod hranicí pubického ochlupení. Obě drobné jizvy jsou pak po zhojení skryté – jedna v pupku a druhá v pubickém ochlupení.
Podmínkou k provedení jakékoliv sterilizace je dodržení příslušných zákonů a směrnic, jejichž přesné znění naleznete zde.

Laparoskopické odstranění vaječníku nebo vejcovodu
V některých případech lze odstranit vaječník nebo vejcovod laparoskopickou cestou. Tento přístup je mnohem méně zatěžující pro pacientku než břišní řez, umožňuje rychlejší rekonvalescenci pacientky a dřívejší propuštění do domácího ošetřování.
Nejčastějším důvodem pro provedení této operace bývá zánět, cystický útvar na vaječníku nebo mimoděložní těhotenství. Musíme upozornit, že krvácející mimoděložní těhotenství anebo podezření na zhoubný nádor je většinou nutné operovat z břišního řezu a provedení laparoskopie je v těchto případech bezúčelné.

Velké operace

Abdominální hysterektomie (odnětí dělohy břišní cestou).
Tato operace se provádí v celkové anestezii z břišního řezu. Nejčastěji volíme tzv. Pfannenstielův řez, tj. asi 12 cm dlouhý vodorovný řez na hranici pubického ochlupení. Pokud operaci nelze provést z tohoto řezu, metodou volby je střední laparotomie, tj. svislý řez od pupku dolů nebo výjimečně dolů i nahoru. Po otevření břišní dutiny a uzavření cévního zásobování se děloha odstraní. Pahýl pochvy se slepě uzavře na horním konci a zavěsí za podpůrný aparát dělohy.
Při této operaci se podle okolností odnímají nebo ponechávají přívěsky děložní (vaječníky a vejcovody) v různých kombinacích.
Po odebrání dělohy pacientka pochopitelně nikdy nebude menstruovat ani neotěhotní. Po odebrání obou ještě funkčních vaječníků můžou nastat potíže podobné přechodu (návaly atd.).
Pacientku před operací informujeme jaký je plánovaný rozsah operace. Pokud je v průběhu operace nutné rozsah operace změnit, pacientku o tom informujeme v pooperačním období.
Veškerý odebraný materiál je odeslaný k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů od propuštění.
Hospitalizace po abdominální hysterektomii trvá 7–10 dnů při optimálním průběhu operace i pooperačního období. Po propuštění pacientky do domácího ošetřování je důležité, aby se pacientka fyzicky šetřila a vyvarovala se nachlazení. Pokud v tomto období vzniknou obtíže, zejména silnější poševní krvácení nebo horečky, je nutná okamžitě kontrola lékařem.
Pracovní neschopnost po této operaci trvá průměrně 6 týdnů.
Podrobný popis operace naleznete na GYN.cz.

Vaginální hysterektomie (odnětí dělohy vaginální cestou)
Tato operace se provádí v celkové anestezii z poševního přístupu. Výhodou tohoto přístupu je menší zátěž pro pacientku a rychlejší rekonvalescence. Musíme upozornit, že k volbě vaginálního přístupu je nutný příznivý gynekologický nález a ne každou pacientku lze tímto způsobem operovat. Po otevření břišní dutiny přes pochvu a uzavření cévního zásobování se děloha odstraní. Pahýl pochvy se zavěsí za podpůrný aparát dělohy a slepě uzavře na horním konci.
Při této operaci se podle okolností odnímají nebo ponechávají přívěsky děložní (vaječníky a vejcovody).
Po odebrání dělohy pacientka pochopitelně nikdy nebude menstruovat ani neotěhotní. Po odebrání obou ještě funkčních vaječníků můžou nastat potíže podobné přechodu (návaly atd.).
Pacientku před operací informujeme jaký je plánovaný rozsah operace. Pokud je v průběhu operace nutné rozsah operace změnit, pacientku o tom informujeme v pooperačním období.
Veškerý odebraný materiál je odeslaný k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů od propuštění.
Hospitalizace po abdominální hysterektomii trvá 5–7 dnů při optimálním průběhu operace i pooperačního období. Po propuštění pacientky do domácího ošetřování je důležité, aby se pacientka fyzicky šetřila a vyvarovala se nachlazení. Pokud v tomto období vzniknou obtíže, zejména silnější poševní krvácení nebo horečky, je nutná okamžitě kontrola lékařem.
Pracovní neschopnost po této operaci trvá průměrně 6 týdnů.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (odnětí dělohy vaginální cestou s laparoskopickou asistencí)
Před začátkem samotné vaginální operace se provede laparoskopie a po prohlédnutí břišní dutiny se provedou laparoskopicky výkony ulehčující vaginální operaci. Ostatní okolnosti této operace se shodují s okolnostmi vaginální hysterektomie (viz výše).
Podrobný popis operace naleznete na GYN.cz.

Přední a zadní poševní plastika
Tyto operace jsou prováděny v celkové anestezii při sestupech rodidel. Jde o výkony značně náročné na technickou zručnost operatéra a vyžadující pooperační hospitalizaci nejméně 10 dnů.
Chirurgická úprava sestupu rodidel předpokládá zesílení svalového dna pánevního a další plastické úpravy, individuálně může být provedena současně s odstraněním dělohy z poševního přístupu nebo samostatně. Plastiky poševní se dělí na přední a zadní, mohou být provedeny každá samostatně nebo obě najednou. Konkrétní operační výkon se vždy provádí individuálně podle zdravotnického nálezu pacientky.

Kolpokleiza (uzavření pochvy)
Tato operace slouží k zabránění sestupu rodidel u pacientek které nemají a neplánují pohlavní styk. Jde o úplné uzavření pochvy, volný zůstane jenom několikacentimetrový pahýl.

Urogynekologické operace

TVT (zavedení volné poševní pásky)
TVT-o (zavedení volné transobturátorové poševní pásky)
Tyto moderní operace představují elegantní řešení některých močových inkontinencí stresového typu. Přistupujeme k nim po důkladném vyšetření močové inkontinence. Provádí se v epidurální anestezii, tzn. pacientka je v průběhu operace při vědomí a může spolupracovat. Hospitalizace po operaci trvá několik dní a pacientka je od prvního pooperačního dne mobilní.
Podrobnosti o této metodě najdete zde nebo zde.